Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Goatfell Race     14-May-2005 84 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Brian Marshall HELPM1:17:47100.0%
2 Stewart Whitlie CarnethyM401:18:06100.4%
3 John Hepburn Lochaber ACM401:23:41107.6%
4 Alan Smith Deeside RunnersM401:24:58109.2%
5 Bruce Smith CarnethyM401:25:56110.5%
6 John Kennedy Clydesdale HarriersM401:26:11110.8%
7 Kenny Richmond Shettleston HarriersM1:26:20111.0%
8 Paul MacLean Lochaber ACM1:27:19112.3%
9 Paul Kelly Durham Fell RunnersM401:27:57113.1%
10 Dougal Ross Bellahouston RRM1:29:11114.7%
11 Geoff Simpson HBTM401:29:51115.5%
12 Ken MacMahon WesterlandsM1:30:18116.1%
13 Andy Spenceley CarnethyM401:30:29116.3%
14 Stephen Cottom LothianM1:30:43116.6%
15 Matt Williamson Bellahouston RRM1:31:07117.1%
16 Stephen McLoone Greenock GlenparkM401:31:59118.3%
17 Neil Arnott Lomond Hill RunnersM1:32:14118.6%
18 Andrea Priestley Ochil Hill RunnersF1:32:37119.1%
19 Robin Watson Ochil Hill RunnersM401:32:46119.3%
20 Gordon Watson Dundee HawkhillM501:33:47120.6%
21 Nat Taylor Girvan AACM501:34:30121.5%
22 Niall MacBeath Lochaber ACM1:35:07122.3%
23 Andy Birnie Bellahouston RRM1:35:27122.7%
24 Colin Miller Irvine RCM401:35:54123.3%
25 Steffen Gorgas WesterlandsM1:36:51124.5%
26 Helen Stuart Team Inov8F1:36:57124.6%
27 Bob Waterhouse CarnethyM501:37:34125.4%
28 Graham Macnab Lochaber ACM401:37:47125.7%
29 John Anderson Mid Argyll Tri & Cycle ClubM401:38:41126.9%
30 Ron McCraw Ochil Hill RunnersM401:38:46127.0%
31 Scott McKendrick North Ayrshire ACM1:39:09127.5%
32 Roderick Pugh Kilmarnock HarriersM401:39:18127.7%
33 Daniel Reeves Royal MarinesM1:39:28127.9%
34 Michael Diver Clydesdale HarriersM1:40:04128.6%
35 Murdo MacLeod WesterlandsM501:40:40129.4%
36 Peter Buchanan Ochil Hill RunnersM401:41:02129.9%
37 Richie Adamson UnattachedM401:41:25130.4%
38 Ewan Welsh Ilkley HarriersM1:42:01131.2%
39 Alex Jack UnattachedM1:42:26131.7%
40 David Mitchell Ayrodynamic Tri ClubM1:42:50132.2%
41 Frank Fielding Pennine Fell RunnersM501:43:01132.4%
42 Stewart Robertson Bellahouston RRM1:43:16132.8%
43 Gibson Fleming WesterlandsM601:43:16132.8%
44 Deborah Ferns Bellahouston RRF1:43:18132.8%
45 Alice Scriven UnattachedF1:44:03133.8%
46 Gary Fraser Ochil Hill RunnersM1:45:09135.2%
47 Tommy Begley Irvine RCM1:46:46137.3%
48 Aly Raw Bingley HarriersF1:47:09137.8%
49 Richard Scottney Pennine Fell RunnersM501:47:27138.1%
50 Paul O`Brien CorstorphineM401:47:41138.4%
51 George Scott Pennine Fell RunnersM501:49:32140.8%
52 Colin McGill Bellahouston RRM1:49:49141.2%
53 Christine Menhennet WesterlandsF1:50:55142.6%
54 Colin Wilson Lomond Hill RunnersM401:51:37143.5%
55 Hugh Gilmour Dulwich Park RunnersM1:51:52143.8%
56 Brian Howie CarnethyM501:52:19144.4%
57 Eddie Dealtry Ochil Hill RunnersM501:52:29144.6%
58 Craig Murphy Girvan AACM1:52:33144.7%
59 Iain Davidson Girvan AACM401:53:36146.0%
60 Peter Sleigh Deeside RunnersM401:54:05146.7%
61 James Sneddon Irvine RCM1:54:18146.9%
62 Emma Birnie Bellahouston RRF1:54:48147.6%
63 Paul Emsley Arran RunnersM401:55:32148.5%
64 Richard Gatehouse Lomond Hill RunnersM501:56:07149.3%
65 Dennis Padden Arran RunnersM501:56:47150.1%
66 Kevin Smith UnattachedM1:57:15150.7%
67 Joan Wilson Lomond Hill RunnersF401:59:33153.7%
68 Kate Crowe Penicuik HarriersF401:59:38153.8%
69 Finlay Dowell Irvine RCM402:02:21157.3%
70 Colin Turbett Arran RunnersM502:02:57158.1%
71 Adam Anderson Dumfries RCM602:03:18158.5%
72 Sandra Rathjen HBTF2:03:34158.9%
73 Scott Sutherland UnattachedM2:05:58161.9%
74 Samantha Dennis UnattachedF2:07:20163.7%
75 Helen MacPherson WesterlandsF402:09:05166.0%
76 Joanne Anderson CarnethyF2:11:20168.8%
77 Hilary Spenceley CarnethyF402:12:25170.2%
78 Mary Miller Irvine RCF402:17:13176.4%
79 David Walton UnattachedM2:18:34178.1%
80 Kaan Gurer UnattachedM2:19:04178.8%
81 Tom Bailey Arran RunnersM402:19:41179.6%
82 Zarf Valentin UnattachedM2:21:17181.6%
83 Richard Gibson UnattachedM602:41:01207.0%
84 Kevin Martin Northern AC (IoM)M403:04:47237.6%
Web Development - © Bill Fisher