Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Goatfell Race     15-May-2010 82 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Matt Williamson Bellahouston RRM1:21:33100.0%
2 Alan Smith Deeside RunnersM401:25:27104.8%
3 Bob Wiseman Ochil Hill RunnersM1:27:39107.5%
4 Paul Faulkner CarnethyM1:28:28108.5%
5 Steven Fallon CarnethyM401:29:00109.1%
6 Marcos Sanz Gomez Bellahouston RRM1:29:36109.9%
7 Andy Birnie Bellahouston RRM401:30:07110.5%
8 Craig Stansfield RossendaleM401:30:54111.5%
9 Adam Anderson Annan & District ACM401:31:31112.2%
10 Paul Thompson Helensburgh AACM501:31:36112.3%
11 Keith Murray Teviotdale HarriersM401:32:03112.9%
12 Peter Buchanan PortobelloM401:33:48115.0%
13 Ben Tattersfield Arran RunnersM1:34:42116.1%
14 Gary Fraser Ochil Hill RunnersM401:34:44116.2%
15 Gary Barnett Giffnock NorthM1:34:57116.4%
16 David Buckden UnattachedM1:35:19116.9%
17 Jonny Muir CarnethyM1:35:26117.0%
18 Russell Anderson Moorfoot RunnersM501:35:52117.6%
19 Andrew Sims HBTM1:36:28118.3%
20 Dougal Ross Bellahouston RRM1:37:04119.0%
21 Emma O`Shea Deeside RunnersF1:38:10120.4%
22 Jim Galbraith Giffnock NorthM501:39:31122.0%
23 Peter Buchanan Ochil Hill RunnersM501:39:50122.4%
24 Ronnie Turner RossendaleM501:40:17123.0%
25 Brendan Moriarty Bellahouston RRM1:40:49123.6%
26 Tommy Begley Irvine RCM1:42:12125.3%
27 Douglas Milligan SolwayM601:42:27125.6%
28 Murdo MacLeod WesterlandsM501:43:00126.3%
29 Alan Hunter Ochil Hill RunnersM401:45:43129.6%
30 David Duncan Ochil Hill RunnersM501:45:54129.9%
31 Alan Manson UnattachedM401:46:23130.5%
32 Alasdair Duke WesterlandsM1:47:23131.7%
33 Ken Rumgay Lochaber ACM401:47:54132.3%
34 Jane Simpson Bellahouston RRF1:47:59132.4%
35 Toni McIntosh Ayr SeaforthF1:49:03133.7%
36 Jonathan Skidmore North York Moors ACM1:49:53134.7%
37 Chris Brotherston Bellahouston RRM401:50:04135.0%
38 Nick Rennie UnattachedM401:50:23135.4%
39 Julia Connor UnattachedF1:50:56136.0%
40 Fraser Laird WesterlandsM1:51:15136.4%
41 Angus Ritchie UnattachedM401:51:42137.0%
42 Dave Adams Hamilton HarriersM1:51:43137.0%
43 Brian Brennan WesterlandsM501:52:09137.5%
44 Jonathan Weir UnattachedM1:52:40138.2%
45 Angus Raeburn Arran RunnersM401:55:03141.1%
46 Janet McWhinnie Fife ACF401:56:02142.3%
47 David Mitchell Ayrodynamic Tri ClubM401:56:25142.8%
48 Charles Coull Ochil Hill RunnersM401:57:14143.8%
49 Neil Campbell CarnethyM401:57:36144.2%
50 Ron Martin Ochil Hill RunnersM401:57:45144.4%
51 Alasdair McCallum North Ayrshire ACM401:57:58144.7%
52 Alison West Carnegie HarriersF501:58:16145.0%
53 Paul O`Brien CorstorphineM501:58:31145.3%
54 Chris Boyce UnattachedM1:58:46145.6%
55 John Hamer WesterlandsM401:59:42146.8%
56 Brian Howie CarnethyM502:00:06147.3%
57 Andrew Sim Carnegie HarriersM402:00:21147.6%
58 Alex Drain Troon TortoisesM502:00:49148.2%
59 Sandy Brindley Bellahouston RRF2:02:44150.5%
60 Melanie Nicoll Lomond Hill RunnersF402:03:21151.3%
61 Tilly Smith Deeside RunnersF502:03:57152.0%
62 Helen MacPherson WesterlandsF502:04:44153.0%
63 Iain Davidson Girvan AACM402:04:49153.1%
64 David Stakes Bellahouston RRM402:05:07153.4%
65 Phyllis O`Brien HBTF502:05:11153.5%
66 Ian Mcnee Troon TortoisesM502:06:52155.6%
67 Richard Gatehouse Lomond Hill RunnersM502:07:15156.0%
68 Suzanne Motherwell Bellahouston RRF2:07:48156.7%
69 David Hughes UnattachedM2:08:06157.1%
70 Ken Macdougall Cairnsmore Hill RunnersM2:08:07157.1%
71 David James UnattachedM2:08:39157.8%
72 Nancy Kennedy Lochaber ACF502:10:09159.6%
73 Jackie McGuire Central ACF402:11:52161.7%
74 Caroline Coyle UnattachedF402:14:19164.7%
75 Stuart Robertson UnattachedM402:15:24166.0%
76 Robert Nicol UnattachedM2:16:12167.0%
77 Robert Nicol Irvine RCM602:17:18168.4%
78 Adam Anderson Dumfries RCM602:18:03169.3%
79 Ian McManus Irvine RCM602:18:30169.8%
80 Ian McCubbin Lomond Hill RunnersM502:20:32172.3%
81 Michael Geoghegan PortobelloM2:21:34173.6%
82 Iain Fullarton UnattachedM602:29:05182.8%
Web Development - © Bill Fisher