Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Kaim Hill Race     29-Apr-2009 68 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Lloyd Taggart Manx Fell RunnersM0:29:04100.0%
2 Robbie Simpson Deeside RunnersMU200:30:26104.7%
3 Oleg Chepelin HBTM0:30:42105.6%
4 Andrew Wright Ochil Hill RunnersM0:33:01113.6%
5 Kenny Richmond Shettleston HarriersM0:33:27115.1%
6 Ian Butler Shettleston HarriersM0:33:39115.8%
7 Alan Smith Deeside RunnersM400:34:15117.8%
8 Nick Emsley Arran RunnersMU200:34:27118.5%
9 Andrew McCall Greenock GlenparkM0:34:31118.8%
10 Andy Birnie Bellahouston RRM400:35:20121.6%
11 Dougal Ross Bellahouston RRM0:35:40122.7%
12 Craig Ross Bellahouston RRM0:36:11124.5%
13 Cameron Paul Arran RunnersMU200:36:26125.3%
14 Owen O`Neill WesterlandsM0:36:32125.7%
15 Paul Thompson Helensburgh AACM500:36:36125.9%
16 Gary Barnett Giffnock NorthM0:37:31129.1%
17 Alan Cherry Ayr SeaforthMU200:37:43129.8%
18 Edward Watson UnattachedM0:37:45129.9%
19 Ken MacMahon WesterlandsM0:37:49130.1%
20 Greig Glendinning Bellahouston RRM0:38:31132.5%
21 Kenny Munn UnattachedM0:39:24135.6%
22 Conor O`Meara WesterlandsM0:39:25135.6%
23 Scott Mitchell WesterlandsM0:39:35136.2%
24 David Dickson WesterlandsM500:39:40136.5%
25 Val Houston WesterlandsF400:40:09138.1%
26 Murdo MacLeod WesterlandsM500:40:12138.3%
27 Tom McCulloch Ayr SeaforthM500:40:25139.0%
28 Tommy Begley North Ayrshire ACM0:40:28139.2%
29 George Peplinski UnattachedM400:40:31139.4%
30 Charles Coull Ochil Hill RunnersM400:40:36139.7%
31 Emma Birnie Bellahouston RRF0:41:03141.2%
32 Alasdair McCallum North Ayrshire ACM400:41:19142.1%
33 Rob McQuater WesterlandsM400:41:34143.0%
34 David Duncan Ochil Hill RunnersM500:41:39143.3%
35 Bob Cherry Ayr SeaforthM500:42:48147.2%
36 Nick Forrester Bellahouston RRM0:43:09148.5%
37 Tom Stalker UnattachedM0:43:43150.4%
38 Jo Schreiber Girvan AACF400:43:58151.3%
39 John Moore Irvine RCM400:44:06151.7%
40 Mark Livingstone Irvine RCM0:44:22152.6%
41 Steven Connell Irvine RCM400:44:39153.6%
42 Ian Mcnee Troon TortoisesM500:44:59154.8%
43 Jackie McGuire Central ACF400:45:04155.0%
44 Pauline Wright Bellahouston RRF0:45:14155.6%
45 Alex Drain Troon TortoisesM500:45:34156.8%
46 Roderick Pugh Kilmarnock HarriersM500:45:38157.0%
47 John Milligan Bellahouston RRM0:43:41150.3%
48 Christine Fischer UnattachedF0:45:48157.6%
49 Andrew Gatenby Glasgow Uni H&HM0:45:57158.1%
50 Gordon Gallagher KilbarchanM0:46:06158.6%
51 Stuart Burns WesterlandsM0:46:18159.3%
52 Val Brunton WesterlandsF400:46:28159.9%
53 Iain Fraser Troon TortoisesM400:46:35160.3%
54 Angela Martin UnattachedF400:46:38160.4%
55 Pauline McAdam Teviotdale HarriersF500:46:43160.7%
56 Iain Davidson Girvan AACM400:47:05162.0%
57 Helen MacPherson WesterlandsF500:47:23163.0%
58 Matt McLay Strathearn HarriersM0:48:05165.4%
59 Tilly Smith Deeside RunnersF400:48:36167.2%
60 Katie Athorne Garscube HarriersFU200:48:42167.5%
61 Billy McCarlie UnattachedM500:49:05168.9%
62 Tommy Gore Glasgow Uni H&HM0:49:23169.9%
63 Paul Emsley Arran RunnersM500:49:31170.4%
64 Scott McCallum UnattachedM400:52:19180.0%
65 Ian McManus Irvine RCM600:52:46181.5%
66 Rebecca Sowden Glasgow AcademyF0:56:08193.1%
67 Pat McLaughlin WesterlandsF501:01:59213.2%
68 Graham Benny WesterlandsM601:06:48229.8%
Web Development - © Bill Fisher