Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Maddy Moss Hill Race     13-Jul-2016 108 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Joe Symonds Shettleston HarriersM0:51:29100.0%
2 Murray Strain HBTM0:51:35100.2%
3 James Waldie CarnethyM0:51:54100.8%
4 Tom Martyn HBTM0:52:02101.1%
5 Sam Alexander WesterlandsM0:52:15101.5%
6 Donald Naylor HBTM400:53:03103.0%
7 Douglas Tullie HBTM0:53:10103.3%
8 Kenny Richmond Shettleston HarriersM400:54:26105.7%
9 Steve Halsall WesterlandsM0:54:30105.9%
10 Steve Feltbower Ochil Hill RunnersM0:55:18107.4%
11 Mark Johnston CarnethyM400:57:07110.9%
12 Thomas Callan Glasgow Uni H&HM0:57:12111.1%
13 Bob Wiseman Ochil Hill RunnersM0:57:26111.6%
14 Fergus Johnston CarnethyM0:58:19113.3%
15 Will Hensman Central ACM0:58:57114.5%
16 Jonny Knox Anster HaddiesM500:59:09114.9%
17 Andrew Reeve HBTM0:59:13115.0%
18 Peter Mackie Shettleston HarriersM0:59:37115.8%
19 David Wallace Ochil Hill RunnersM400:59:40115.9%
20 Stephen Winter Shettleston HarriersM400:59:59116.5%
21 Damien Theaker WesterlandsM501:00:52118.2%
22 Fanni Gristwood Ochil Hill RunnersF1:01:32119.5%
23 Tom Harris Anster HaddiesM1:01:43119.9%
24 Madeline Robinson Helensburgh AACF1:01:48120.0%
25 Chris Walsh Dundee HawkhillM1:01:54120.2%
26 James Callender WesterlandsM1:02:03120.5%
27 Colin McGregor Braes o'Fife Mountaineering ClubM401:02:11120.8%
28 Oliver Tulloch St Albans StridersM1:03:04122.5%
29 Craig Freshwater HBTM1:03:15122.9%
30 Brian Marshall HELPM401:03:44123.8%
31 Munro Stewart Dundee HawkhillM1:03:57124.2%
32 Gareth Brown North Ayrshire ACM1:04:28125.2%
33 Robert Warnock Wee County HarriersM501:05:34127.4%
34 Mark Baugh Ochil Hill RunnersM401:05:39127.5%
35 Walter Henderson Shettleston HarriersM401:05:51127.9%
36 Owen O`Neill WesterlandsM1:06:05128.4%
37 Gage Willox Glasgow Uni H&HM1:06:07128.4%
38 Peter Simpson PH RacingM501:06:12128.6%
39 Rob Wilson Penicuik HarriersM401:07:08130.4%
40 Chris Upson WesterlandsM501:07:42131.5%
41 Catriona Buchanan Ochil Hill RunnersF1:07:58132.0%
42 Scott Strachan Kinross Road RunnersM401:08:34133.2%
43 Neil McLure Carnegie HarriersM401:08:40133.4%
44 Aron Price WesterlandsM1:08:58134.0%
45 Hugh Buchanan Central ACM501:09:18134.6%
46 John Duffy Shettleston HarriersM501:09:48135.6%
47 Christopher McKiddie WesterlandsM1:09:53135.7%
48 David Cowan Fife ACM501:09:54135.8%
49 Gordon McCaffrey WesterlandsM501:10:04136.1%
50 Ali Black CarnethyM1:10:11136.3%
51 James Ashworth Ochil Hill RunnersM1:10:31137.0%
52 David Dickson WesterlandsM501:10:45137.4%
53 Alasdair McCallum North Ayrshire ACM501:10:56137.8%
54 Lawrence Sword UnattachedM401:10:59137.9%
55 Graham Kelly WesterlandsM401:11:47139.4%
56 Angus McCulloch Kinross Road RunnersM401:11:59139.8%
57 Michelle Hetherington WesterlandsF501:12:02139.9%
58 Zander Affleck Glasgow Uni H&HM1:12:25140.7%
59 Gillian Cairns Penicuik HarriersF1:12:53141.6%
60 Alistair Boyer WesterlandsM1:13:30142.8%
61 Raymond Evenden UnattachedM401:13:34142.9%
62 Iain Edward Lomond Hill RunnersM1:13:36143.0%
63 Stephen Nisbet North Ayrshire ACM1:13:52143.5%
64 Colin Edwards Ochil Hill RunnersM401:13:55143.6%
65 Aritz Adin WesterlandsM1:14:13144.2%
66 David Atkin WesterlandsM501:14:19144.4%
67 Murdo MacLeod WesterlandsM601:14:27144.6%
68 Don Reid WesterlandsM501:14:54145.5%
69 Paul Lomas UnattachedM401:15:07145.9%
70 David Sinclair Perth Road RunnersM1:15:31146.7%
71 Leyre Flores WesterlandsF1:15:37146.9%
72 Marie Entwistle Deeside RunnersF1:15:50147.3%
73 Jonathan Millar Carnegie HarriersM1:15:55147.5%
74 Russell Crane WesterlandsM1:15:55147.5%
75 Gordon Eadie CarnethyM501:16:03147.7%
76 Angus Bowman Lomond Hill RunnersM501:16:31148.6%
77 Roderick Pugh Kilmarnock HarriersM601:17:00149.6%
78 Neill Mitchell Fife ACM401:17:07149.8%
79 Stephen Johnston Milburn HarriersM501:17:16150.1%
80 Mairi Gilmour Glasgow Uni H&HF1:17:33150.6%
81 David Osborn Lomond Hill RunnersM501:18:03151.6%
82 Fiona Comrie North Ayrshire ACF401:18:04151.6%
83 Jo Schreiber Girvan AACF501:18:11151.9%
84 Derek Fish Wee County HarriersM401:18:21152.2%
86 Brian Brennan WesterlandsM601:18:49153.1%
87 Chris Brotherston Bellahouston RRM1:18:59153.4%
88 Allan Gall Central ACM1:18:59153.4%
89 Ross McInroy Helensburgh AACM601:19:05153.6%
90 Christine Menhennet WesterlandsF501:19:11153.8%
91 Peter Midgley WesterlandsM501:20:35156.5%
92 Yvonne Dehn Anster HaddiesM1:21:01157.4%
93 Lisa Blackley UnattachedF1:21:10157.7%
94 Lynn Hunter Kinross Road RunnersF401:21:34158.4%
95 Shelley Mathieson UnattachedF1:22:14159.7%
96 Andrea Wilson Penicuik HarriersF401:22:37160.5%
97 Christine Caldwell Wee County HarriersF401:24:44164.6%
98 Findlay Hunter Kinross Road RunnersM1:26:10167.4%
99 Tracy Knox Anster HaddiesF501:26:24167.8%
100 Chris Downie Penicuik HarriersM501:26:27167.9%
101 Jean Bowman Lomond Hill RunnersF501:29:28173.8%
102 Jo Polak Highland Hill RunnersF501:29:38174.1%
103 Lucy Murdoch UnattachedF401:31:19177.4%
104 David Drysdale Wee County HarriersM1:33:36181.8%
105 Alan Vigrow Dundee HawkhillM501:34:11182.9%
106 Neil Hunter Kinross Road RunnersM401:35:10184.8%
107 Alison Houston Kinross Road RunnersF601:38:09190.6%
108 Patrick Mallett Lomond Hill RunnersM501:53:30220.5%
109 Ian McManus Irvine RCM702:13:16258.9%
Web Development - © Bill Fisher