Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Manor Water Hill Race     11-Oct-2014 62 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Graham Nash CarnethyM401:15:04100.0%
2 Darin Dougal Moorfoot RunnersM401:16:07101.4%
3 Iain Gilmore CarnethyM1:19:13105.5%
4 Matthew Curry CarnethyM1:19:29105.9%
5 Jon Gay Lochaber ACM401:19:54106.4%
6 Kenny Whiteford UnattachedM401:20:17106.9%
7 Michael McGovern Moorfoot RunnersM401:20:57107.8%
8 Mike Andrew CarnethyM501:20:59107.9%
9 Hugh McInnes Edinburgh ACM1:21:27108.5%
10 Duncan Ball Penicuik HarriersM501:21:51109.0%
11 Chris Busby CarnethyM1:22:35110.0%
12 Adam Anderson Annan & District ACM401:22:51110.4%
13 Joanne Thom Edinburgh ACF1:24:02111.9%
14 Kevin Plummer Annan & District ACM501:25:00113.2%
15 Eilis McKechanie HBTF1:25:20113.7%
16 Charles Lines Kilmarnock HarriersM501:25:32113.9%
17 Neil Burnett CarnethyM401:26:10114.8%
18 Anthony Hemmings CarnethyM1:27:00115.9%
19 Alan Scott UnattachedM401:27:40116.8%
20 Kenny Davidson Moorfoot RunnersM401:29:11118.8%
21 Eddie Balfour Moorfoot RunnersM401:29:17118.9%
22 Phil Rigby Helm Hill RunnersM501:29:19119.0%
23 Phil Young CarnethyM501:30:28120.5%
24 Graeme Wearmouth 2 SCOTSM401:31:25121.8%
25 Laurie Anderson Lomond Hill RunnersM501:31:27121.8%
26 Gordon Cameron CarnethyM501:31:40122.1%
27 Richard Ingram CosmicsM401:31:47122.3%
28 Allen Flockhart CarnethyM1:32:18123.0%
29 Graham Henry PortobelloM401:32:59123.9%
30 John Moffat Highland Hill RunnersM501:33:27124.5%
31 Martin Coopland Annan & District ACM401:33:55125.1%
32 Ben Smith UnattachedM1:34:52126.4%
33 Gio MacDonald CarnethyM401:35:10126.8%
34 Mitchell Fraser Edinburgh RCM401:36:05128.0%
35 Sarah Adam WesterlandsF1:36:14128.2%
36 Alan Renville CarnethyM401:36:17128.3%
37 Mary Lye CarnethyF1:36:30128.6%
38 Scott Mcdonald UnattachedM401:37:24129.8%
39 Ian McDougall CarnethyM401:38:50131.7%
40 Alec Erskine CarnethyM501:39:23132.4%
41 James Purves Gala HarriersM501:42:48136.9%
42 Berit Inkster Edinburgh RCF1:44:00138.5%
43 Fraser Gibson CarnethyM1:46:54142.4%
44 Barbara Dawson Annan & District ACF1:47:25143.1%
45 Neil MacRitchie Peterhead Running ClubM1:49:54146.4%
46 Sean Walker CarnethyM401:51:13148.2%
47 Micah Stanbridge CarnethyM1:51:19148.3%
48 Fionna Mackinnon CarnethyF401:52:14149.5%
49 Dick Wall HBTM501:53:58151.8%
50 Mohammed Khan Dumfries RCM1:54:15152.2%
51 Kenny Gunn-Russell Harmeny ACM501:55:58154.5%
52 Hilary Spenceley CarnethyF501:56:45155.5%
53 Johnny Minto Annan & District ACM401:58:23157.7%
54 Alex MacEwen Edinburgh ACM501:58:47158.2%
55 Liz Dawson Annan & District ACF501:59:08158.7%
56 Michael Wilkinson CarnethyM402:00:29160.5%
57 Alan Creighton Annan & District ACM502:00:55161.1%
58 Nigel Priestley Annan & District ACM502:02:01162.5%
59 Janet Priestley Annan & District ACF502:02:01162.5%
60 Annie Gagliardi CarnethyF2:03:08164.0%
61 Susan Buckle UnattachedF502:32:35203.3%
62 Alan Yates Dark PeakM602:34:28205.8%
Web Development - © Bill Fisher