Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Alva Games Hill Race     14-Jul-2018 69 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Joshua Boyle Cambuslang HarriersM0:19:08100.0%
2 Joshua Jardine Helm Hill RunnersM0:20:12105.6%
3 Ted Mason Wharfedale HarriersM0:20:48108.7%
4 Ben Mounsey Calder ValleyM0:21:17111.2%
5 Peter Gardner HBTM0:21:47113.9%
6 Andrew Cox Moorfoot RunnersM0:22:41118.6%
7 Andrew Wright PH RacingM400:23:09121.0%
8 Ross Spalding Ochil Hill RunnersM0:23:43124.0%
9 Jonathan Bradshaw Wharfedale HarriersM0:23:50124.6%
10 Rob Carr Wharfedale HarriersM400:24:27127.8%
11 Iain Gibbons Ilkley HarriersM400:24:33128.3%
12 Nick Treitl Barlick Fell RunnersM0:24:35128.5%
13 Stephen Smithies Calder ValleyM500:24:40128.9%
14 Ian Willis Keighley & CravenM400:24:44129.3%
15 David Gaffney Moorfoot RunnersM400:24:56130.3%
16 Joseph Wright Deeside RunnersM0:25:58135.7%
17 Declan Bulmer Wharfedale HarriersM0:26:11136.8%
18 Kirsty Hall Ribble Valley Athletic ClubF400:26:17137.4%
19 Pete Marston Helm Hill RunnersM400:26:36139.0%
20 Tom Vasepuru Ochil Hill RunnersM0:26:47140.0%
21 John Marsh UnattachedM0:27:07141.7%
22 Charlie Ing UnattachedM0:27:27143.5%
23 Karl Robb Wharfedale HarriersM0:27:50145.5%
24 Graham Pilling Pudsey & BramleyM0:27:53145.7%
25 Simon Denny Bentham BeaglesM0:28:09147.1%
26 Stephen Nicholls Wigan & District HarriersM0:28:34149.3%
27 Tom Matthew Bowland Fell RunnersM400:28:58151.4%
28 Allan Sumner Lancaster & MorecambeM400:29:23153.6%
29 Stuart Brodie Ochil Hill RunnersM0:29:29154.1%
30 Tom Batty UnattachedM0:29:49155.8%
31 Rachel Pilling Pudsey & BramleyF0:30:17158.3%
32 Lawrence Sword UnattachedM500:31:13163.2%
33 Judith Turner Falkland Trail RunnersF400:31:19163.7%
34 Georgia Stevens Helm Hill RunnersF0:31:36165.2%
35 Ricky Macdonnal UnattachedM0:31:40165.5%
36 Kathleen Aubrey Helm Hill RunnersF500:31:46166.0%
37 Roger Aubrey Helm Hill RunnersM500:31:49166.3%
38 Graham Moffat Howgill HarriersM500:31:55166.8%
39 Fiona Kelsall Ochil Hill RunnersF400:32:00167.2%
40 Brian Thompson Cumberland Fell RunnersM500:32:27169.6%
41 Lindsay Buck Cumberland Fell RunnersF500:32:35170.3%
42 Ronnie Pollock Wee County HarriersM400:32:48171.4%
43 Ian Swarbrick Cumberland Fell RunnersM500:33:35175.5%
44 Jamie Brown HBTM0:34:35180.7%
45 Alex Kinninmonth CarnethyM0:34:49182.0%
46 Robert Davidson Wee County HarriersM500:34:54182.4%
47 Stephen Dry UnattachedM400:34:57182.7%
48 David Duncan Ochil Hill RunnersM600:35:08183.6%
49 David Drysdale Wee County HarriersM500:36:08188.9%
50 Caroline Harding Pudsey & BramleyF400:36:50192.5%
51 Vicky Kirkwood Dallam RCF400:37:15194.7%
52 Paul Wilson Wharfedale HarriersM500:38:16200.0%
53 David Greenwood RossendaleM500:38:31201.3%
54 Nyree McLaughlin Wee County HarriersF400:40:34212.0%
55 Tom Marsh UnattachedM0:41:20216.0%
56 Connor Wilson Hillfoot Rugby ClubM0:44:23232.0%
57 Fiona Dry UnattachedF400:48:48255.1%
58 Steven Blair Kinross Road RunnersM400:50:49265.6%
59 Thomas Irwin UnattachedM0:51:12267.6%
60 Nicola Walker UnattachedF0:51:50270.9%
61 Sean Chalmers Inverness HarriersM0:52:56276.7%
62 Alana Willis Wharfedale HarriersF0:53:01277.1%
63 Joanne Sumner UnattachedF400:53:03277.3%
64 Liene Laucina Vegan RunnersF0:53:19278.7%
65 Jason Middleton HorwichM400:54:38285.5%
66 Lynda Hargreaves Wharfedale HarriersF500:59:07309.0%
67 John Paul O'Hagan UnattachedM1:00:40317.1%
68 Aaron Anderson UnattachedM1:02:12325.1%
69 Alan Steele Hillfoot Rugby ClubM1:02:13325.2%
Web Development - © Bill Fisher